Tájékozódás
A tájékozódáshoz szükségünk van viszonyítási pontokra, melyekkel meg tudjuk határozni, hogy éppen hol vagyunk. A környezetben való tájékozódás viszonyítási irányai a világtájak.
A fő világ tájak kelte, nyugat, észak és dél. Léteznek mellékvilágtájak is északnyugat északkelet délnyugat és délkelet.
Ha meghatároztuk az északi irányt ennek ismeretében már a többi világtájak könnyen meghatározhatjuk.
Az iránytű
Az északi irányt legpontosabban az iránytű segítségével határozhatjuk meg.
Az iránytű sötét színű mágneses hegye jelöli ki az északi irányt. Az iránytűt már az ókori Kínában is alkalmazták
Köztudott, hogy a hajózás régi mesteri a vikingek is használtak már iránytűhöz hasonló műszert, hogy tájékozódjanak a tengereken. Az egyik legfontosabb ilyen lelet egy 7 cm átmérőjű napiránytű tárcsája, melyet 1948-ban Grönlandon találtak. A napiránytű a napóra elvének megfordítása. Itt az árnyékvonal nem az órák múlásának követésére szolgál, hanem az árnyék csúcsát fedésbe hozva vele az északi irányt lehet kitűzni.
Az északi irány meghatározásában segítenek a növények is. A fák törzsének északi oldalán a moha vastagabbra nő.
A térkép tájolása
A térképi és a valódi északi irány egyeztetését a térkép tájolásának nevezzük.
A térképek úgy készülnek, hogy függőleges keretvonaluk megfelel az északi-dél iránynak, felső szélük pedig északnak. Úgy kell forgatnunk a térképet hogy a térképi és a valódi északi irány egybeessen.
Valamilyen földrajzi hely megtalálására segítségünkre lehet a keresőhálózat és a digitális térkép is. Ha nincs iránytűnk sem térképünk nappal egy karórának és a Nap állásának segítségével éjszaka pedig a Sarkcsillag segítségével határozhatjuk meg az északi irányt.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése