Madarak

Madarak: házi tyúk, kacsa, házi veréb, füsti fecske


Közös tulajdonságok: -gerincesek, belső csontvázuk tengelye a gerincoszlop, testüket toll borítja, mellső végtagjaik szárnyakká alakultak, szájnyílásukat csőr határolja, tojással szaporodnak. Tüdővel lélegeznek.


Házi tyúk: Őse a bankivatyúk. Testét szaruból álló tollak fedik. Felül nagy, erős fedőtollak borítják. Legszebbek a szárny evező tollai és a fark tollak. A tyúk szárnyai rövidek, teste zömök nagyon gyengén repül. A tyúk minden evő állat, erős hegyes végű csőre van. Lábai kapirgáló láb. A hím állat a kakas, fejét erőteljesebb taraj díszíti. A nőstény a tyúk vagy tojó. Az utódokat csibéknek nevezzük. A kiscsibék fejletten bújnak ki a tojásból. Fészekhagyók. Magyar fajták a kendermagos és a fogoly színű magyar tyúk.






Kacsa: Őse a tőkésréce.Lemezes csőrével szűri ki a vízből a táplálékot. Teste csónak alakú,lábujjai között úszóhártya feszül. Fő tápláléka a gabona és a rovarok. Húsáért májáért, zsírjáért tartják.Fosztott tollával párnát töltenek. A kacsa költési ideje 28 nap.Hímjét gácsérnak hívják. Magyar fajta a parlagi kacsa. A kiskacsák fészekhagyók.

 




Házi veréb: A veréb kis testű énekes madár. Tollazata barna és szürke színű. Teste gömbölyded, szárnyai rövidek, csak kis távolságokat tud repülni. Gyenge lábaival szökdécsel a talajon. csőre erős, kúp alakú. Túlnyomó részt magokkal táplálkozik de szívesen fogyaszt rovarokat is. Természetes ellenségei : macskák, héják, baglyok, stb. Évente 3-5 alkalommal költ. Fiókái fészeklakók. Fészkét védett helyeken, fákon, madárodúkban nagy gonddal építi. Fészkét egész évben lakja. 





Füsti fecske: A füsti fecske énekes madár. Hazánkban csak lakott településeken él. Fedő tollai hátán kékesfeketék. Kiválóan repülnek, képesek gyorsan irányt változtatni villás farktollaikkal. Hasadt csőrükkel repülő rovarokra vadásznak. Lábuk vékony, rövid, gyenge. Fészkeiket istállók gerendájára rakják szívesen. Fészek anyagukat nedves talajon gyűjtik. Fiókáik fészeklakók. Költöző madarak. A fecske rendkívül hasznos madár. Sajnos az utóbbi időben számuk egyre csökken. 






( készítette: Panna )

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése